Tekstowa podstrona
Polityka ochrony małoletnich przed krzywdzeniem
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
OBOWIĄZUJĄCE
W SPOŁECZNYM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM
„SZKOŁA MYŚLENIA TWÓRCZEGO”
W ZIELONEJ GÓRZE
PREAMBUŁA
Jako szkoła od lat dbamy o to, by być miejscem, w którym priorytetem jest nie tylko realizacja podstawy programowej, ale także budowanie w młodych ludziach wiedzy o emocjach i relacjach. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników naszej szkoły jest działanie dla dobra młodego człowieka i w jego najlepszym interesie. W codziennej pracy staramy się, by każdy uczeń i każdy pracownik czuł się w naszej szkole bezpiecznie, swobodnie, ale i odpowiedzialnie - za siebie, swoje funkcjonowanie, swoje bezpieczeństwo. Staramy się, by dbałość i odpowiedzialność za siebie rozszerzać na ludzi dookoła, by nie bać się reagować, gdy komuś dzieje się krzywda, by wiedzieć, kiedy należy reagować.
Niniejszy dokument jest zatem wynikiem wieloletniego doświadczenia w realizowaniu wizji szkoły zakładającej edukację w oparciu o współpracę, szacunek i bezpieczne relacje. Ma on na celu usystematyzowanie zasad i procedur oraz wskazanie, że w codziennej pracy naszej szkoły kierujemy się wartościami mającymi zapewnić uczniom bezpieczne, wspierające i sprzyjające rozwojowi otoczenie.
Wszyscy pracownicy naszej szkoły traktują ucznia z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez kogokolwiek w naszej szkoły przemocy w jakiejkolwiek formie wobec drugiego człowieka.
W dokumencie znajdują się procedury postępowania w sytuacjach zagrażających naruszaniu praw człowieka, a ustalenia w nim zapisane dotyczą wszystkich pracowników szkoły, są jawne i promowane wśród całego personelu, rodziców i uczniów.
SŁOWNICZEK POJĘĆ
Każdorazowo, gdy w tekście Polityki pojawią się poniższe terminu, to należy rozumieć je w sposób wyjaśniony poniżej:
Szkołą jest Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Szkoła Myślenia Twórczego” w Zielonej Górze.
Małoletnim jest każdy uczeń naszej szkoły.
Personelem lub członkiem personelu jest osoba zatrudniona w szkole na podstawie umowy
o pracę, umowy cywilnoprawnej a także wolontariusz i stażysta.Opiekunem małoletniego jest osoba uprawniona do reprezentacji ucznia, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.
Koordynatorem jest osoba nadzorująca wdrażanie, realizowanie i monitorowanie standardów w szkole. Koordynator jest osobą wspierającą i rozstrzygającą w sytuacjach trudności w zakwalifikowaniu działania oraz dobraniu odpowiednich procedur postępowania.
Przez krzywdzenie małoletniego należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym członka personelu placówki, lub zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie.
Przez przemoc z uszczerbkiem na zdrowiu należy rozumieć spowodowanie choroby lub uszkodzenia ciała (np. złamanie, zasinienie, wybicie zęba, zranienie), a także m.in. pozbawienie wzroku, słuchu, mowy, wywołanie innego ciężkiego kalectwa, trwałej choroby psychicznej, zniekształcenia ciała itp.
STANDARD I – POLITYKA
Szkoła ustanowiła politykę ochrony małoletnich, w której zostały zapisane zasady mające zapewnić nieletnim ochronę przed krzywdzeniem. Zapisy w niniejszym dokumencie, zapoznanie się z nimi oraz ich respektowanie, obowiązują wszystkich pracowników szkoły, zarówno tych pedagogicznych, jak i niepedagogicznych. Polityka jest opublikowana na stronie internetowej szkoły i jest szeroko promowana wśród wszystkich pracowników szkoły, rodziców i uczniów, a poszczególne grupy są z nią aktywnie zapoznawane poprzez działania edukacyjne i informacyjne.
Polityka ochrony małoletnich jasno i kompleksowo określa:
- procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia/krzywdzenia ucznia. (załącznik nr 1)
- schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez osoby trzecie
(załącznik nr 1a), - schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez osobę nieletnią (załącznik nr 1b),
- schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez rodzica/ opiekuna prawnego lub innego członka rodziny dziecka (załącznik nr 1c),
- zasady bezpiecznych relacji personelu uczniami (załącznik nr 2),
- zasady bezpiecznej rekrutacji personelu (załącznik nr 3),
- zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych (załącznik nr 4),
- zasady ochrony wizerunku i danych osobowych uczniów szkoły (załącznik nr 5),
- zasady przeglądu i aktualizacji standardów (załącznik nr 6),
STANDARD II – PERSONEL
Pracownicy szkoły zatrudniani są w oparciu o zasady bezpiecznej rekrutacji, które są załącznikiem do niniejszego dokumentu.
Pracownicy szkoły znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel – uczeń ustalone w szkole. Ustalone zasady wskazują jakie zachowania w relacjach są niedozwolone, a jakie pożądane w kontakcie z dzieckiem. Zasady stanowią załącznik do niniejszej Polityki.
Szkoła zapewnia swoim pracownikom dostęp do szkoleń, które są pomocne w zdobywaniu kompetencji niezbędnych do zapewnienia uczniom ochrony i przeciwdziałania zagrożeniom. Każdy pracownik jest zobowiązany do systematycznej aktualizacji wiedzy na temat obowiązujących w szkole standardów oraz ogólnej wiedzy na temat krzywdzenia i pomocy uczniom w sytuacjach zagrożenia.
Pracownicy szkoły są zobowiązani do reagowania w każdej sytuacji, która nosi znamiona krzywdzenia ucznia.
W przypadku wątpliwości pracownik konsultuje swoje obserwacje z koordynatorem, wychowawcami lub członkami zespołu ds. PPP, którzy przeanalizują sytuację i w oparciu o posiadaną wiedzę wesprą pracownika w dalszym działaniu.
STANDARD III – PROCEDURY
W szkole funkcjonują wspólnie ustalone procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa ucznia. Wypracowane i wdrażane w codziennym funkcjonowaniu procedury i schematy interwencji są zapisane krok po kroku, by działania podejmowane w sytuacji kryzysowej były jasne i klarowne zarówno dla osób interweniujących, jak i dla osób z zewnątrz.
W przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia każdy pracownik szkoły, rodzic oraz uczeń ma obowiązek realizować procedury interwencji zawarte w załączniku nr 1.
W szkole prowadzone są na bieżąco działania propagujące wiedzę wśród uczniów na temat interwencji i sytuacji krzywdzenia nieletnich, możliwościach uzyskania pomocy w sytuacji trudnej w formie warsztatów, pogadanek, gazetek informacyjnych i innych. Jedna z tablic informacyjnych w holu jest przeznaczona tylko i wyłącznie na prezentację danych kontaktowych miejsc poza szkołą, do których osoba w sytuacji trudnej może zgłosić się po pomoc. Dodatkowo w gabinecie zespołu ds. PPP oraz na stronie internetowej szkoły znajduje się aktualny wykaz lokalnych instytucji i organizacji, które zajmują się interwencją i pomocą w sytuacjach krzywdzenia małoletnich, np.: policja, sąd rodzinny, MOPS itd.
Raz w roku organizowane są działania przypominające - szkolenie dla wszystkich pracowników szkoły oraz zebranie dla rodziców – które dotyczą standardów oraz związanych z nimi procedur postępowania w sytuacjach krzywdzenia małoletnich lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony pracowników szkoły, rówieśników, członków rodziny i osób obcych.
Dyrektor wyznacza koordynatora, który nadzoruje wdrażanie, realizowanie i monitorowanie standardów we współpracy ze wszystkimi pracownikami szkoły.
STANDARD IV – MONITORING
W szkole na bieżąco monitorowana jest, i przynajmniej raz w roku weryfikowana, zgodność prowadzonych działań z przyjętymi przez społeczność szkolną standardami ochrony małoletnich. Weryfikacja prowadzona jest w formie ankiet (załącznik nr 9) przeprowadzanych wśród pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców. Ewaluacja działań służy możliwości aktualizacji standardów w oparciu o bieżące potrzeby środowiska szkolnego oraz analizie ewentualnych niespójności w regulacjach wprowadzonych w naszej szkole. Ważny, szczególnie na tym etapie, jest dla nas głos uczniów i rodziców, którzy są niezbędnymi partnerami w tworzeniu bezpiecznego środowiska szkolnego.
Zasady przeprowadzania weryfikacji oraz informacje dotyczące osoby za nią odpowiedzialnej są zawarte w załączniku nr 8.
PRZEPISY KOŃCOWE
Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia, a ogłoszenie jej treści następuje poprzez przesłanie jej tekstu drogą elektroniczną oraz umieszczenie treści polityki na stronie internetowej szkoły.
ZAŁĄCZNIK NR 1
Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia/krzywdzenia ucznia§ 1.
1. Każdy pracownik szkoły, w przypadku powzięcia podejrzenia, że uczeń jest krzywdzony, ma obowiązek niezwłocznie poinformować wychowawcę ucznia za pośrednictwem dziennika Librus.
2. W przypadku, gdy osobą zgłaszającą jest rodzic, obowiązuje go taka sama procedura jak pracownika szkoły.
3. W przypadku, gdy zgłaszający chce pozostać anonimowy (sytuacja dotyczy uczniów
i rodziców), należy sporządzić notatkę zawierającą treść zgłoszenia i wrzucić do specjalnej skrzynki zgłoszeń, która znajduje się na parterze szkoły, w holu. Skrzynka jest opróżniana codziennie przez pedagoga specjalnego, który na bieżąco informuje o zgłoszeniu odpowiedniego wychowawcę.§ 2.
1. Wychowawca analizuje treść otrzymanej informacji pod kątem dalszego działania. W razie wątpliwości konsultuje zgłoszenie z koordynatorem.
2. W zależności od sytuacji spotkania interwencyjne realizowane są:
- na szczeblu wychowawczym
- Spotkania na szczeblu wychowawczym dotyczą sytuacji krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia ucznia ze strony innego ucznia lub pracownika szkoły w sytuacji jednorazowej, która nie nosi znamion czynu karalnego, nie zagraża zdrowiu i życiu ucznia. Mowa tutaj o przemocy fizycznej - szturchnięcia, popychanie itp. oraz przemocy słownej - krzyk, niestosowne komentarze, ośmieszanie, dyskryminacja itp.
- W spotkaniu interwencyjnym na szczeblu wychowawczym udział bierze wychowawca ucznia, członek zespołu ds PPP, oraz pokrzywdzony uczeń. Podczas spotkania należy omówić sytuację, w jakiej znalazł się uczeń oraz przedstawić ewentualne działania wspierające. Wychowawca jest zobowiązany poinformować opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji oraz przebiegu spotkania za pośrednictwem dziennika Librus. Kopia wiadomości musi zostać wysłana do koordynatora.
- W przypadku, gdy działania wychowawcze podejmowane w trakcie spotkania wydają się być niewystarczające, wychowawca zgłasza się do koordynatora, z którym wspólnie opracowuje plan wsparcia ucznia, o którym informuje opiekunów ucznia za pośrednictwem dziennika Librus.
- Plan wsparcia ucznia jest tworzony według wzoru (załącznik nr 8) i zawiera: rodzaj wsparcia, nazwisko szkolnego specjalisty, który obejmie ucznia opieką oraz termin pierwszego spotkania. Po pierwszym spotkaniu ucznia ze specjalistą informowanie rodziców oraz koordynatora o celach i czasie trwania wsparcia przejmuje pracujący z uczniem specjalista ds PPP. Wymiar przyznanego wsparcia zależy od potrzeb ucznia i możliwości szkoły.
- W trakcie trwania wsparcia ucznia koordynator oraz prawni opiekunowie informowani są na bieżąco o celach i czasie wsparcia.
- W każdym z przypadków wychowawca jest zobowiązany poinformować nauczycieli uczących ucznia o zaistniałej sytuacji i wypracowanych ustaleniach, jeśli mogą one wpłynąć na zachowanie ucznia podczas zajęć, przebieg zajęć itp.
- Spotkanie na szczeblu wychowawczym organizuje się również w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że opiekun ucznia jest niewydolny wychowawczo i uczeń doświadcza zaniedbania. W takim przypadku wychowawca wraz ze specjalistą ds PPP organizują spotkanie z rodzicami ucznia podczas którego należy sporządzić notatkę, która zawiera powód spotkania, wyjaśnienia oraz, w razie potrzeby, proponowane działania wspierające. Notatka zawiera podpisy wszystkich uczestników spotkania, jest przechowywana w dokumentacji wychowawcy. O spotkaniu oraz przyczynie spotkania wychowawca jest zobowiązany powiadomić koordynatora, który zakłada na dysku folder danej sprawy.
- Każda z ww sytuacji jest na bieżąco monitorowana i omawiana podczas spotkań wychowawców z koordynatorem (terminy ustalane na początku każdego roku szkolnego). Jeśli sytuacja nie ulega zmianie, koordynator, w porozumieniu z zaangażowanymi pracownikami szkoły, ustala dalsze działania.
2) na szczeblu szkolnym
Spotkanie na szczeblu szkolnym organizowane jest w sytuacji kiedy uczeń doświadcza przemocy ze strony innego ucznia czy pracownika szkoły, a działania podejmowane na szczeblu wychowawczym są niewystarczające. W spotkaniu tym uczestniczą rodzice ucznia, koordynator oraz dyrektor szkoły, a celem spotkania jest analiza dotychczasowych form wsparcia, bieżących potrzeb pokrzywdzonego ucznia oraz zaproponowanie kolejnych form wsparcia. Ze spotkania sporządzana jest notatka pisemna zawierająca ustalenia wypracowane podczas spotkania oraz podpisy uczestników. Notatkę sporządza koordynator, następnie skanuje i umieszcza na dysku w folderze imiennym ucznia. Rodzice otrzymują kopię w formie wiadomości za pośrednictwem dziennika Librus.
3) na szczeblu szkolnym we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, np.: policja, MOPS, sąd rodzinny itp.
a) W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego o dużym nasileniu) koordynator powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog, psycholog, wychowawca ucznia, dyrekcja szkoły, inni członkowie personelu mający wiedzę o krzywdzeniu ucznia lub o uczniu (dalej określani jako: zespół interwencyjny).
b) W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie ucznia, powołanie zespołu jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów ucznia na spotkanie wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół (załącznik nr 10).
c) Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy uczniowi (załącznik nr 8), na podstawie opisu sporządzonego przez pedagoga oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu, informacji.
d) Plan pomocy uczniowi jest przedstawiany przez koordynatora opiekunom z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.
e) Koordynator informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia ucznia do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskie Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji).
f) Po poinformowaniu opiekunów przez koordynatora – zgodnie z punktem poprzedzającym – dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.
g). Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.
h) W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie ucznia, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów ucznia na piśmie.
i) Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji (załącznik nr 9). Uzupełnioną i podpisaną kartę skanuje koordynator i umieszcza w folderze imiennym ucznia na dysku. Kopię karty otrzymują również opiekunowie ucznia oraz, w razie potrzeby, instytucje do których została skierowana sprawa.
j) Wszyscy pracownicy szkoły i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu ucznia lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
ZAŁĄCZNIK 1a
Schematy interwencji
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez osoby trzecie
Podejrzewasz, że dziecko
ZAŁĄCZNIK NR 1b
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia przez osobę nieletnią, czyli taką, która nie ukończyła 17. roku życia (przemoc rówieśnicza)
Podejrzewasz, że dziecko:
ZAŁĄCZNIK NR 1c
Schemat interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia ucznia
przez rodzica lub opiekunaPodejrzewasz, że dziecko:
ZAŁĄCZNIK NR 2
Zasady bezpiecznych relacji personelu z uczniami.Celem szkoły, zapisanym w Statucie, jest wykształcenie i wychowanie człowieka, który jest przygotowany do świadomego i twórczego życia we współczesnym świecie. Rozumiemy przez to również umiejętność tworzenia bezpiecznych relacji międzyludzkich, pełnych szacunku oraz dbałości o siebie i innych. Wszyscy pracownicy szkoły traktują współpracowników, uczniów oraz rodziców uczniów z szacunkiem, a swoją postawą dają przykład jak powinny wyglądać relacje międzyludzkie.
Relacje pracowników szkoły z uczniami.
1. Pracownicy szkoły tworzą środowisko, w którym uczeń czuje się bezpieczny, rozumiany i akceptowany. Relacja z uczniem jest relacją profesjonalną, jasną i przejrzystą, która nie budzi zastrzeżeń i podejrzeń o niewłaściwe relacje, faworyzowanie czy dyskryminowanie ucznia.2. Wszelkie działania podejmowane z uczniem powinny cechować się wzajemnym szacunkiem oraz dbałością o bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Warto doceniać wkład i zaangażowanie uczniów w działania szkolne, dopingować ich i motywować w chęci działania i współpracy.
3. Każdy pracownik, uczeń i rodzic są zobowiązani, by wszelkie uchybienia czy podejrzenia niestosowania się do powyższych zasad niezwłocznie zgłaszać do dyrekcji szkoły.
W przypadku chęci pozostania anonimowym zgłoszenie należy wrzucić do skrzynki zgłoszeń umieszczonej w holu szkoły.Komunikacja z uczniami
1. Komunikacja z uczniem powinna opierać się na wzajemnym szacunku, charakteryzować się uważnością, kulturą, spokojem i cierpliwością.
2. Każdy pracownik szkoły powinien chcieć usłyszeć ucznia, jego zdanie, jego potrzeby i spróbować na nie odpowiedzieć.
3. Komunikacja powinna wspierać i motywować ucznia, wyjaśniać niejasności. Wyrażana krytyka powinna być konstruktywna, wskazująca nie tylko błędy, ale wskazuje możliwe rozwiązania.
4. Nie należy ucznia zawstydzać, krzyczeć na niego lub zachowywać się w komunikacji z uczniem w sposób niestosowny, łamiąc zasady kulturalnej komunikacji.
Kontakt fizyczny z uczniami
1. Każdy pracownik szkoły wie, że każda forma przemocy, przemoc fizyczna, jak
i słowna, naruszanie prywatności, nietykalności cielesnej jest zachowaniem nagannym i nieakceptowanym w szkole. Wszelkie relacje z uczniem noszące znamiona czynu karalnego są niedopuszczalne.
Kontakt poza godzinami pracy
Wieloletnia praktyka szkoły dowodzi, że kontakty poza godzinami pracy są potrzebne zarówno nauczycielom, uczniom, jak i rodzicom uczniów. Należy jednak pamiętać, że taka forma kontaktu winna być wykorzystywana w sytuacjach awaryjnych, w których kontakt oficjalnymi źródłami komunikacji (dziennik Librus, szkolna poczta e-mailowa) może nie być możliwy lub wydłuży czas niezbędnej reakcji.
1. W szczególnych przypadkach kontakt z uczniem może odbywać się również poza godzinami lekcyjnymi, w pozostałym czasie etatowym nauczyciela. Kontakt w czasie pozalekcyjnym powinien dotyczyć celów edukacyjnych i wychowawczych, powinien zachowywać ogólnie przyjęte zasady komunikacji, np.: zachowanie zasady ciszy nocnej.2. Jeśli zachodzi potrzeba spotkania z uczniem poza godzinami pracy, należy poinformować o tym dyrekcję, a opiekunowie ucznia muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.
Bezpieczeństwo online
Przeprowadzone konsultacje z nauczycielami, uczniami i rodzicami uczniów wskazują, że istotnym elementem umożliwiającym budowanie właściwych relacji jest kontakt poprzez media społecznościowe.
1. Oficjalnym kanałem kontaktu są dziennik Librus oraz szkolna poczta.
2. Praca wychowawcza, wsparcie ucznia w sytuacjach trudnych, często realizowane jest w formie online, poprzez dostępne media społecznościowe. Pracownikom szkoły nie zakazuje się przyjmowania zaproszeń od uczniów, komunikowania się z uczniami czy rodzicami za pomocą mediów społecznościowych, zakładania grup na np.: Messengerze.
3. Pracownik szkoły musi mieć świadomość, że w przypadku podjęcia kontaktu online z uczniem czy rodzicem, treści publikowane przez niego na prywatnym profilu mogą być widoczne dla uczniów. Zaleca się zatem dojrzałe korzystanie z mediów społecznościowych, które dają wiele możliwości kierowania publikowanych treści do konkretnej grupy znajomych.
ZAŁĄCZNIK NR 3
Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu.1. Osoba rekrutująca musi poznać dane kandydata/kandydatki, które pozwolą jak najlepiej poznać jego/jej kwalifikacje, w tym stosunek do wartości podzielanych przez placówkę, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności. W związku z tym osoba rekrutująca może żądać danych (w tym dokumentów) dotyczących:
a. wykształcenia,
b. kwalifikacji zawodowych,
c. przebiegu dotychczasowego zatrudnienia kandydata/kandydatki.
2. W każdym przypadku szkoła musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nią zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Placówka musi znać:
a. imię (imiona) i nazwisko,
b. datę urodzenia,
c. dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
3. Zatrudniana osoba musi dostarczyć informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
4. Przed dopuszczeniem osoby zatrudnianej do wykonywania pracy z młodzieżą szkoła jest zobowiązana sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym rejestr z dostępem ograniczonym. Aby sprawdzić osobę w Rejestrze placówka potrzebuje następujących danych kandydata/kandydatki:
a. imię i nazwisko,
b. data urodzenia,
c. pesel,
d. nazwisko rodowe,
e. imię ojca,
f. imię matki.
5. Jeżeli zatrudniana osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas przedkłada informacje z rejestru karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla w/w celów.
6. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas zatrudniana osoba składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie o tym fakcie.
7. Każda osoba zatrudniona w szkole (w tym osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie oraz wolontariusze/stażyści) musi zapoznać się z obowiązującymi w szkole Standardami Ochrony Małoletnich i stosować się do nich.
ZAŁĄCZNIK NR 4
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych.Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym “Szkoła Myślenia Twórczego”:
1. Infrastruktura sieciowa szkoły umożliwia dostęp do Internetu, zarówno pracownikom szkoły, jak i uczniom, w czasie zajęć i poza nimi.
2. Sieć jest monitorowana w ramach projektu OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna), tak aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.
3. Szkoła korzysta z urządzeń typu Chromebook, które są w pełni zarządzane przez administratora systemu Google Workspace.
4. W szkole osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo sieci w szkole jest dyrektor szkoły lub osoba przez niego wskazana.
5. Rozwiązania organizacyjne na poziomie szkoły bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa oraz możliwościach finansowych i kompetencyjnych Szkoły.
6. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika placówki, ma on obowiązek informowania uczniów o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik placówki czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z internetu przez uczniów podczas zajęć.
7. W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za Internet przeprowadza z uczniami cykliczne warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.
ZAŁĄCZNIK NR 5
Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych uczniów szkoły.- Każdy opiekun prawny wraz z podpisaniem umowy o naukę podpisuje również zgodę na wykorzystanie wizerunku dziecka zarejestrowanego podczas pobytu w szkole bez konieczności każdorazowego zatwierdzania.
- Wszelkie zdjęcia i filmy są przenoszone na zabezpieczony dysk szkolny i niezwłocznie usunięte z urządzenia, na którym zostały zarejestrowane.
- Wszelkie zdjęcia i filmy są przechowywane na zabezpieczonym dysku, do którego dostęp mają tylko osoby wyznaczone przez dyrektora szkoły.
- Osoby zajmujące się obsługą strony internetowej oraz poświęconym szkole profilom w serwisach internetowych (np. Facebook) starają się udostępniać przede wszystkim zdjęcia zbiorowe.
- Rejestrowanie wizerunku przez osoby trzecie (np. media) jest możliwe jedynie po uzyskaniu zgody prawnych opiekunów.
- Zabronione jest jakiekolwiek wykorzystanie wizerunku uczniów do użytku prywatnego.
ZAŁĄCZNIK NR 6
Zasady przeglądu i aktualizacji standardów.
1. Dyrektor szkoły wyznacza koordynatora jako osobę odpowiedzialną za Politykę ochrony małoletnich w szkole.2. Osoba, o której mowa w punkcie poprzedzającym, jest odpowiedzialna za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki oraz za proponowanie zmian w Polityce.
3. Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, przeprowadza wśród pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców, raz na 12 miesięcy, ankietę monitorującą poziom realizacji Polityki. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 9 do niniejszej Polityki.
4. W ankiecie pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice mogą proponować zmiany Polityki oraz wskazywać naruszenia Polityki w szkoły.
5. Osoba, o której mowa w pkt. 1 niniejszego paragrafu, dokonuje opracowania ankiet wypełnionych przez pracowników i uczniów szkoły oraz rodziców. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje dyrektorowi.
6. Dyrektor szkoły wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom nowe brzmienie Polityki.
7. Wypełnione ankiety są przechowywane jako załącznik do Polityki.
ZAŁĄCZNIK NR 7
Monitoring standardów – ankiety.7a. ankieta dla pracowników szkoły
7b. ankieta dla uczniów
7c. ankieta dla rodziców
ZAŁĄCZNIK NR 8
Plan wsparciaPlany wsparcia tworzone są przez koordynatora i umieszczane na dysku, do którego dostęp ma tylko koordynator oraz dyrektor szkoły.
Każdorazowo, kiedy koordynator otrzymuje informację o sytuacji podejrzenia krzywdzenia/krzywdzenia ucznia zakłada folder dla ucznia i umieszcza w niej odpowiednie informacje. Jeśli dla ucznia opracowano plan wsparcia - koordynator udostępnia dokument specjaliście ds PPP, który pracuje z uczniem. Ten bezpośrednio w dokumencie odnotowuje obserwacje z pracy z uczniem.
*wypełnia koordynator
**wypełnia specjalistaZAŁĄCZNIK NR 9
Karta interwencji.
ZAŁĄCZNIK NR 10
Protokół ze spotkania