Zasady kształcenia na odległość
Przepisy Statutu Szkoły dotyczące monitorowania i sprawdzania wiedzy ucznia oraz postępów w nauce w przypadku realizowania kształcenia na odległość
1. W czasie ograniczenia jednostek systemu oświaty związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zadania szkoły są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia zdalnego.
2. Nauczyciele Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Szkoła Myślenia Twórczego” organizują lekcje zdalnego nauczania zgodnie z tygodniowym wymiarem zajęć przydzielonym w arkuszu organizacyjnym.
3. Organizując zajęcia nauczyciel przestrzega następujących zasad:
- przestrzega równomiernego obciążania uczniów w poszczególnych tygodniach,
- uwzględnia możliwości psychofizyczne uczniów w poszczególnych poziomach klas,
- proponuje kształcenie zróżnicowane,
- bierze pod uwagę ograniczenia wynikające ze specyfiki swojego przedmiotu,
- bierze pod uwagę ograniczenia związane ze zdalnym nauczaniem i redukuje treści nauczania do rzeczy niezbędnych, w celu realizacji podstaw programowych, a jeżeli istnieje taka konieczność dokonuje modyfikacji przyjętego programu nauczania, powiadamiając o tym dyrektora szkoły,
- przygotowując lekcje, wykorzystuje polecane przez MEN platformy edukacyjne, platformy edukacyjne wydawnictw wybranych podręczników i inne przydatne w realizacji podstawy programowej z wykluczeniem rozwiązań płatnych.
4. Kształcenie zdalne realizowane jest głównie z wykorzystaniem:
a) platformy GSuite i narzędzi na niej dostępnych (m.in. Google Classroom, Google Meet);
b) dziennika elektronicznego Librus;
c) poczty elektronicznej;
d) sieciowych aplikacji służących do badania wiedzy użytkowników (Testportal, Kahoot!).
5. Kształcenie zdalne realizowane jest:
a) synchronicznie - nauczyciel i uczniowie pracują w jednym czasie podczas spotkań wideo na platformie Google Meet, które trwają 30-45 minut w zależności od potrzeb i możliwości uczniów i nauczyciela.
b) asynchronicznie – praca za pomocą udostępnionych przez nauczyciela materiałów edukacyjnych (np.: prezentacje, karty pracy, dokumenty, filmy– Google Classroom oraz dziennik elektroniczny Librus).
6. Frekwencja podczas nauczania zdalnego synchronicznego (Google Meet) odnotowywana jest w sposób typowy dla trybu stacjonarnego (obecność, nieobecność, nieobecność usprawiedliwiona).
7. Frekwencja podczas nauczania asynchronicznego odnotowywana jest w taki sposób, że nauczyciel wszystkim uczniom wpisuje wpisuje "nz", czyli nauczanie zdalne.
8. Nauczyciele oceniają uczniów stosując tylko te zapisy Statutu Szkoły oraz przedmiotowych systemów oceniania, które są możliwe w prowadzeniu nauki zdalnej. Należy wybierać formy krótkie, obejmujące mniejsze partie materiału. Poprawa oceny musi odbyć się w formie dostosowanej do kształcenia zdalnego.
9. W ramach kształcenia zdalnego stosuje się przede wszystkim ocenianie następujących aktywności ucznia:
a) odpowiedzi ustne;
b) prace pisemne;
c) aktywność na zajęciach;
d) terminowość wykonywania zadanych prac;
e) stosunek ucznia wobec przedmiotu.
10. Informowanie uczniów oraz rodziców i prawnych opiekunów o postępach ucznia
w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach odbywa się za pomocą dziennika elektronicznego.11. W trakcie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły egzaminy klasyfikacyjne, poprawkowe, sprawdziany wiadomości i umiejętności będą odbywały się z wykorzystaniem możliwości połączenia online komisji z egzaminowanym, po ustaleniu, że po stronie przystępującego istnieje taka możliwość techniczna oraz wykluczona jest niesamodzielna praca. W przypadku przeszkód dyrekcja szkoły podejmie działania, aby taki egzamin mógł się odbyć.
12. Wszelkie działania w ramach kształcenia na odległość muszą być realizowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w sieci.